26th Anniversary Mule Haul 8K Race

Fort Hunter, NY         June 21, 2009 10:00 a.m.

 

Finish Line, Awards & Timing by “Race with Us”

                                         

Place Div/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace 

===== ======== =================== === = =============== == ======= =====

    1   1/15   Joel Frost-Tift      21 M Averill Park    NY   26:51  5:25

    2   1/9    Joshua Tallent       31 M Sprakers        NY   29:25  5:55

    3   1/20   William Venner       50 M Granville       NY   29:38  5:58

    4   2/15   Samson Dickeman, Jr  20 M Altamont        NY   29:51  6:01

    5   1/20   Jonathon Hill        19 M Sprakers        NY   30:32  6:09

    6   3/15   Tyler Welsh          20 M Pattersonville  NY   30:39  6:10

    7   4/15   Matthew VanSlyke     27 M Johnstown       NY   30:44  6:11

    8   1/21   Brian DeBraccio      43 M Scotia          NY   30:46  6:12

    9   1/13   Theresa Stern        39 F Saline          MI   31:02  6:15

   10   1/11   Derek Stern          38 M Saline          MI   31:02  6:15

   11   2/20   Kyle Galarneau       18 M Ballston Spa    NY   31:27  6:20

   12   3/20   Zak Godfrey          16 M Fultonville     NY   31:46  6:24

   13   2/21   Ed Menis             44 M Schenectady     NY   32:01  6:27

   14   2/20   Rob Colborn          54 M Niskayuna       NY   32:03  6:27

   15   2/9    Brian Williams       31 M Cheshire        CT   32:15  6:30

   16   3/21   Stu Palczak          44 M Amsterdam       NY   32:34  6:33

   17   4/20   Adam Rasefske        17 M Broadalbin      NY   32:44  6:35

   18   5/20   Andrew Bogdan        16 M Broadalbin      NY   32:51  6:37

   19   5/15   Paul Mueller         25 M Albany          NY   32:58  6:38

   20   3/20   Christopher Douglass 50 M Gloversville    NY   33:23  6:43

   21   6/20   Trever McConnell     16 M Broadalbin      NY   33:25  6:44

   22   7/20   Christopher LaCross  15 M Scotia          NY   33:33  6:45

   23   8/20   Brendan Guere        18 M Amsterdam       NY   33:36  6:46

   24   9/20   Andrew Goodspeed     18 M Fort Johnson    NY   33:38  6:46

   25   4/20   Cole Hickland        54 M Ballston Spa    NY   33:40  6:47

   26  10/20   Ryan Blackmon        19 M Gloversville    NY   33:49  6:48

   27   1/9    Paul Forbes          58 M Colonie         NY   33:53  6:49

   28   4/21   Sean Dolton          40 M Amsterdam       NY   34:24  6:56

   29   6/15   Brent Pollak         29 M Johnstown       NY   34:53  7:01

   30   1/3    Jon Nelson           14 M Amsterdam       NY   34:56  7:02

   31   1/17   Jim Murray           49 M Fultonville     NY   34:57  7:02

   32  11/20   Sean Franklin        17 M Esperance       NY   34:58  7:02

   33   2/11   Gregory Gatto        35 M Brooklyn        NY   35:09  7:05

   34   3/9    Matthew Torniainen   33 M Fultonville     NY   35:14  7:06

   35   5/20   Thomas Locascio      51 M Albany          NY   35:15  7:06

   36   5/21   Brian McLaughlin     40 M Glenville       NY   35:24  7:08

   37   6/20   Scot McCloud         54 M Saratoga Spring NY   35:37  7:10

   38   2/17   Doug Landon          46 M Amsterdam       NY   35:43  7:11

   39   2/13   Regina Flint         35 F                 NY   35:47  7:12

   40   1/18   Tantra Daley         26 F Fultonville     NY   36:01  7:15

   41   7/15   Jim Cunningham, Jr   26 M Ithaca          NY   36:04  7:16

   42  12/20   Chris Schnackenberg  18 M Fultonville     NY   36:23  7:20

   43   1/9    Diane Hanson         44 F Fonda           NY   36:29  7:21

   44  13/20   Jordan Therrien      18 M Johnstown       NY   36:34  7:22

   45   2/18   Andrea Scribner      26 F Hagaman         NY   36:43  7:23

   46  14/20   Michael Scott        15 M Fultonville     NY   36:44  7:24

   47   6/21   Orlando Pacheco, Sr  43 M Amsterdam       NY   36:48  7:25

   48   1/7    Terry Failing        62 M Saint Johnsvill NY   36:49  7:25

   49   1/3    Kellie Lawton        14 F Gloversville    NY   36:52  7:25

   50   2/9    Jacque Schiffer      44 F Olivebridge     NY   36:59  7:27

   51   2/7    Tom Adams            64 M Schenectady     NY   37:04  7:28

   52   7/21   Ken Tarullo          40 M Feura Bush      NY   37:19  7:31

   53   1/11   Elizabeth Ferlazzo   17 F Amsterdam       NY   37:24  7:32

   54   8/15   Tim Dufresne, Jr.    26 M Amsterdam       NY   37:26  7:32

   55   3/17   Buck Harder          48 M Broadalbin      NY   37:32  7:33

   56   1/7    Betsy DeGraaf        34 F Fonda           NY   37:37  7:34

   57   4/17   Ian David Hutchinson 45 M Scotia          NY   37:39  7:35

   58   3/11   Terry Scribner       38 M Gloversville    NY   37:58  7:39

   59   4/9    Larry Fredrick, Jr   34 M Niskayuna       NY   38:04  7:40

   60   3/18   Jen Tatlock          24 F Amsterdam       NY   38:12  7:41

   61   7/20   Timothy Dufresne,Sr  53 M Amsterdam       NY   38:16  7:42

   62   8/21   Andy Heck            42 M Amsterdam       NY   38:21  7:43

   63   8/20   Robert Wasiczko      52 M New Hartford    NY   38:25  7:44

   64   2/9    Patrick Whelly       56 M Tribes Hill     NY   38:32  7:46

   65   3/9    Laurie Hoyt          43 F Schenectady     NY   38:37  7:46

   66  15/20   AJ Broderick         19 M Fonda           NY   38:39  7:47

   67   9/15   Adam Bush            20 M Fultonville     NY   38:42  7:47

   68   9/20   Steven Silverberg    51 M Niskayuna       NY   38:42  7:47

   69   9/21   Roger Rockwell       42 M Ft Plain        NY   38:57  7:50

   70   2/3    Thomas McClellan     13 M Gloversville    NY   39:01  7:51

   71  10/15   Michael Douglass     20 M Gloversville    NY   39:09  7:53

   72   5/9    Jason DiPierro       34 M Schenectady     NY   39:13  7:54

   73  11/15   Joseph Spencer       23 M Hagaman         NY   39:14  7:54

   74   4/11   Aaron Couture        38 M Schenectady     NY   39:15  7:54

   75   1/7    Cathy Slwinski       53 F Albany          NY   39:22  7:56

   76  10/21   Dale Miller          40 M Schenectady     NY   39:27  7:57

   77  11/21   Thomas Flander       40 M Fonda           NY   39:32  7:57

   78   4/9    Patty Moore          43 F Queensbury      NY   39:33  7:58

   79  10/20   Tom Tift             51 M Averill Park    NY   39:35  7:58

   80   3/9    Gary Phillips        55 M Gloversville    NY   39:58  8:03

   81  16/20   Charles Bousa, III   19 M Broadalbin      NY   40:08  8:05

   82   4/9    Robert Kruger        55 M Fultonville     NY   40:11  8:05

   83   5/11   Daniel Pollay        39 M Delanson        NY   40:12  8:06

   84   4/18   Erin Rightmyer       25 F Burnt Hills     NY   40:16  8:06

   85   2/11   Shelia Niedziela     17 F Sprakers        NY   40:19  8:07

   86   5/18   Lisa VanSlyke        26 F Johnstown       NY   40:28  8:09

   87   5/17   Paul Ligon           45 M Gloversville    NY   40:30  8:09

   88   5/9    Lynne Fredericks     43 F Amsterdam       NY   40:36  8:11

   89  12/21   Darius Kirsten       43 M Schenectady     NY   40:37  8:11

   90   6/11   Gregory Bown         37 M Broadalbin      NY   40:49  8:13

   91   7/11   Eric Schantz         39 M Round Lake      NY   40:51  8:13

   92  12/15   Benjamin Milak       21 M Middleburgh     NY   40:52  8:14

   93  11/20   Jack Rightmyer       51 M Burnt Hills     NY   40:56  8:14

   94   3/13   Sarah Dzikowicz      38 F Amsterdam       NY   40:56  8:14

   95  13/21   Stephen Montanaro    43 M Hagaman         NY   40:58  8:15

   96   6/17   Tom Ostrander        45 M Saratoga Spring NY   41:08  8:17

   97   7/17   Joe Sise             46 M Amsterdam       NY   41:08  8:17

   98   3/11   Nicole Wojciechowsk  18 F Gloversville    NY   41:08  8:17

   99   4/11   Opal-Jessica Bogdan  15 F Broadalbin      NY   41:09  8:17

  100   5/11   Lianna Ferguson      18 F Broadalbin      NY   41:16  8:18

  101   6/11   Anna Kolbe           19 F Fultonville     NY   41:18  8:19

  102  12/20   Jeff Peil            54 M Schenectady     NY   41:21  8:20

  103   1/6    Kirstan LeBlanc      46 F Broadalbin      NY   41:35  8:22

  104   3/7    Larry Fredericks     60 M Charlotte       NC   41:35  8:22

  105  14/21   Duane Hicks          42 M Fonda           NY   41:55  8:26

  106   6/9    Carl Aery            32 M Broadalbin      NY   41:57  8:27

  107   7/9    Brendan Wilson       34 M Scranton        PA   42:05  8:28

  108   8/17   Shawn Sponable       45 M Salisbury Cente NY   42:13  8:30

  109  13/15   Dane Luey            25 M Gloversville    NY   42:15  8:30

  110   5/9    Thomas Constantine   58 M Amsterdam       NY   42:20  8:31

  111   4/7    Jim Cunningham, Sr   64 M Ticonderoga     NY   42:24  8:32

  112   8/11   Charles Kubly        38 M Fonda           NY   42:26  8:33

  113   8/9    Sean Bryant          33 M Rochester       NY   42:29  8:33

  114   6/18   Jessica Bonfrey      26 F Gloversville    NY   42:31  8:33

  115   6/9    Leo DiPierro         59 M Cherry Plain    NY   42:33  8:34

  116   1/3    Matti Torniainen     67 M Gloversville    NY   42:34  8:34

  117  13/20   Robert Slwinski      51 M Albany          NY   42:44  8:36

  118  14/20   Eric Parker          53 M Johnstown       NY   42:56  8:39

  119   9/17   Tom Lewis            45 M Amsterdam       NY   43:03  8:40

  120  17/20   Orlando Pacheco, Jr  18 M Amsterdam       NY   43:04  8:40

  121  15/21   Mike Langevin        44 M Colonie         NY   43:24  8:44

  122  16/21   Mark Aldi            43 M Gloversville    NY   43:26  8:45

  123   2/7    Laura Milak          53 F Middleburgh     NY   43:34  8:46

  124   2/7    Nicole Chlopecki     34 F Glenville       NY   43:52  8:50

  125   6/9    Mandy Ferguson       44 F Broadalbin      NY   43:58  8:51

  126  18/20   Rick Dufresne        18 M Amsterdam       NY   43:59  8:51

  127   7/18   Thea Yurkewecz       24 F Fultonville     NY   44:03  8:52

  128   3/7    Bridget VanZutphen   31 F Colonie         NY   44:10  8:54

  129  15/20   Chuck Niles          54 M Johnstown       NY   44:12  8:54

  130   8/18   Ashley Gardner       25 F Fonda           NY   44:15  8:55

  131  10/17   Bill Manning         46 M E Syracuse      NY   44:24  8:56

  132   4/13   Shelly Oliver        37 F Niskayuna       NY   44:28  8:57

  133   4/7    Megan Bethel         33 F Ballston Lake   NY   44:32  8:58

  134   7/9    Martin Luey          56 M Gloversville    NY   44:39  8:59

  135  19/20   Kyle Geniti          15 M Fonda           NY   44:57  9:03

  136   9/18   Maria DelliVeneri    23 F Amsterdam       NY   45:06  9:05

  137   9/11   Jason Hamshar        38 M Fort Plain      NY   45:16  9:07

  138  10/18   April Marcellino     24 F Amsterdam       NY   45:18  9:07

  139   2/3    Donald Rexford       67 M Pattersonville  NY   45:55  9:15

  140  11/17   Steve Obermayer      48 M Ballston Spa    NY   46:01  9:16

  141  11/18   Erin Carpenter       26 F Glens Falls     NY   46:19  9:20

  142   5/7    Ashlee Bryant        31 F Rochester       NY   46:20  9:20

  143   7/9    Barb Smith           43 F Broadalbin      NY   46:22  9:20

  144   1/1    Lawrence Fisher      76 M Gloversville    NY   46:29  9:21

  145   5/13   Rachel Hicks         35 F Fonda           NY   46:30  9:22

  146  12/18   Maggie Austin        26 F New York        NY   46:34  9:23

  147  12/17   William Kolbe        49 M Fultonville     NY   46:42  9:24

  148  13/18   Brittany Douglass    23 F Gloversville    NY   46:45  9:25

  149   3/7    Joanne Conley        50 F Queensbury      NY   46:50  9:26

  150  17/21   James Swart          44 M Johnstown       NY   47:37  9:35

  151  18/21   George Durant        40 M Guilderland     NY   48:05  9:41

  152   2/3    Hahhah Durant         9 F Guilderland     NY   48:05  9:41

  153   6/7    Kathleen Beck        34 F Speculator      NY   48:05  9:41

  154   6/13   Melanie Snay         38 F Delanson        NY   48:09  9:41

  155  19/21   Art Playford, Jr     44 M Amsterdam       NY   48:22  9:44

  156   4/7    Susan Smith          50 F Canajoharie     NY   48:38  9:47

  157   7/13   Cheryl Himme         39 F Amsterdam       NY   48:39  9:48

  158  20/21   Robert Shovetton     42 M Canajoharie     NY   48:43  9:48

  159   5/7    Crystal Beekman      50 F Johnstown       NY   48:44  9:49

  160   6/7    Bonnie Kruger        53 F Fultonville     NY   49:51 10:02

  161   1/1    Ginny Mosher         62 F Delanson        NY   49:53 10:02

  162  13/17   Sam Dickeman, Sr     48 M Altamont        NY   50:00 10:04

  163   8/9    John Newell, Jr      56 M Amsterdam       NY   50:26 10:09

  164  14/18   Nicole Guere         22 F Amsterdam       NY   50:45 10:13

  165   1/1    Sue Nealon           59 F Troy            NY   50:49 10:14

  166   2/6    Beth Gelber          46 F Saratoga Spring NY   50:51 10:14

  167   9/9    Edward Kercado       56 M Amsterdam       NY   50:56 10:15

  168   8/9    Randie Lamphere      44 F Canajoharie     NY   51:00 10:16

  169  15/18   Caitlyn Phillips     23 F Gloversville    NY   51:02 10:16

  170  16/18   Raelee Grimm         27 F Albany          NY   51:08 10:17

  171  17/18   Casey Dinkin         27 F Albany          NY   51:27 10:21

  172   5/7    Jesse Dinkin         62 M Schenectady     NY   51:28 10:22

  173  20/20   Juicebox Obermayer   16 M Ballston Spa    NY   51:33 10:23

  174   8/13   Sharon Nare-Carpenter38 F Fort Hunter     NY   51:33 10:23

  175   9/13   Kathleen Tersigai    38 F Burnt Hills     NY   51:35 10:23

  176   3/6    Donna Panzl          45 F Broadalbin      NY   51:40 10:24

  177  10/13   Sheri Spraker        38 F Broadalbin      NY   51:40 10:24

  178   1/2    Charles Bishop       73 M Rexford         NY   51:57 10:27

  179   6/7    Fred Lieber          62 M Fort Plain      NY   51:59 10:28

  180  14/17   Chuck Bousa, Jr      48 M Broadalbin      NY   52:01 10:28

  181  10/11   Richard DeMallie     36 M Fonda           NY   52:11 10:30

  182  15/17   Mark McConnell       47 M Broadalbin      NY   52:17 10:31

  183   7/7    Tom Wojciechowski    60 M Gloversville    NY   52:17 10:31

  184   1/1    Sibyl Jacobson       66 F Canaan          NY   52:26 10:33

  185  11/11   James Reid           37 M Fultonville     NY   52:35 10:35

  186  14/15   Bill Dufresne        28 M Germantown      NY   52:45 10:37

  187  11/13   Margo Theobald       38 F Corinth         NY   53:27 10:45

  188   7/11   Samantha Rivera      15 F Amsterdam       NY   53:33 10:47

  189  16/20   James Meehan         53 M Amsterdam       NY   53:33 10:47

  190   7/7    Janet Glasser        50 F Fonda           NY   53:34 10:47

  191  17/20   Abel Rivera, Sr      52 M Amsterdam       NY   53:54 10:51

  192  16/17   Arthur Iannuzzi      46 M Amsterdam       NY   54:36 11:00

  193   8/11   Kendra Bush          18 F Fultonville     NY   54:50 11:02

  194   4/6    Margaret Merchant    49 F Johnstown       NY   54:52 11:03

  195  18/20   James Brandis        50 M Fonda           NY   55:18 11:08

  196  15/15   Steve Brandis        20 M Fonda           NY   55:18 11:08

  197   9/11   Mackenzie Meehan     16 F Amsterdam       NY   55:56 11:15

  198  21/21   Scott Nussbaumer     44 M Porter Corners  NY   56:03 11:17

  199  12/13   Tracy Fidd           38 F Amsterdam       NY   56:11 11:18

  200   2/2    Lenny Guere          74 M Calif City      CA   56:30 11:22

  201  10/11   Carly Tarullo        15 F Feura Bush      NY   57:24 11:33

  202   9/9    Kristin Ostrander    42 F Saratoga Spring NY   57:25 11:33

  203   7/7    Theresa Ronquillo    31 F Johnstown       NY   57:35 11:35

  204  19/20   Todd Traxel          50 M Blossvale       NY   57:45 11:37

  205   3/3    Ray Lee              67 M Halfmoon        NY   58:00 11:41

  206  11/11   Danielle Flander     15 F Fonda           NY   59:17 11:56

  207  20/20   Marcus Wilson        51 M Gloversville    NY 1:00:34 12:11

  208  13/13   Susan Chittenden     37 F Gloversville    NY 1:01:22 12:21

  209   3/3    Jeremy Parsons       10 M Latham          NY 1:01:41 12:25

  210   5/6    Joyce Poulin         48 F Amsterdam       NY 1:01:41 12:25

  211   3/3    Anna Fancher         12 F Gloversville    NY 1:03:03 12:41

  212  17/17   Bob Fancher          48 M Gloversville    NY 1:03:03 12:41

  213   6/6    Debbie Beach         49 F Scotia          NY 1:04:45 13:02

  214  18/18   Erin Reep            28 F Delmar          NY 1:09:00 13:53

  215   9/9    Charlie Trombley     31 M New Baltimore   NY 1:09:00 13:53

FMRRC members are highlighted in RED

 

 

 

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Theresa Stern        39 Saline          MI   31:02

    2 Regina Fleinet         35                 NY   35:47

    3 Tantra Daley         26 Fultonville     NY   36:01

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Joel Frost-Tift      21 Averill Park    NY   26:51

    2 Joshua Tallent       31 Sprakers        NY   29:25

    3 William Venner       50 Granville       NY   29:38

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 14

    1    49 Kellie Lawton        14 Gloversville       NY   36:52

    2   153 Hahhah Durant         9 Guilderland        NY   48:05

    3   212 Anna Fancher         12 Gloversville       NY 1:03:03

                          MALE AGE GROUP:  1 - 14

    1    30 Jon Nelson           14 Amsterdam          NY   34:56

    2    70 Thomas McClellan     13 Gloversville       NY   39:01

    3   210 Jeremy Parsons       10 Latham             NY 1:01:41

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1    53 Elizabeth Feriazzo   17 Amsterdam          NY   37:24

    2    85 Shelia Niedziela     17 Sprakers           NY   40:19

    3    98 Nicole Wojciechowsk  18 Gloversville       NY   41:08

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1     5 Jonathon Hill        19 Sprakers           NY   30:32

    2    11 Kyle Galarneau       18 Ballston Spa       NY   31:27

    3    12 Zak Godfrey          16 Fultonville        NY   31:46

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29

    1    45 Andrea Scribner      26 Hagaman            NY   36:43

    2    60 Jen Tatlock          24 Amsterdam          NY   38:12

    3    84 Erin Rightmyer       25 Burnt Hills        NY   40:16

                         MALE AGE GROUP:  20 - 29

    1     4 Samson Dickeman, Jr  20 Altamont           NY   29:51

    2     6 Tyler Welsh          20 Pattersonville     NY   30:39

    3     7 Matthew VanSlyke     27 Johnstown          NY   30:44

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1    56 Betsy DeGraaf        34 Fonda              NY   37:37

    2   124 Nicole Chlopecki     34 Glenville          NY   43:52

    3   129 Bridget VanZutphen   31 Colonie            NY   44:10

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1    15 Brian Williams       31 Cheshire           CT   32:15

    2    34 Matthew Torniainen   33 Fultonville        NY   35:14

    3    59 Larry Fredrick, Jr   34 Niskayuna          NY   38:04

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1    94 Sarah Dzikowicz      38 Amsterdam          NY   40:56

    2   133 Shelly Oliver        37 Niskayuna          NY   44:28

    3   146 Rachel Hicks         35 Fonda              NY   46:30

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1    10 Derek Stern          38 Saline             MI   31:02

    2    33 Gregory Gatto        35 Brooklyn           NY   35:09

    3    58 Terry Scribner       38 Gloversville       NY   37:58

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1    43 Diane Hanson         44 Fonda              NY   36:29

    2    50 Jacque Schiffer      44 Olivebridge        NY   36:59

    3    65 Laurie Hoyt          43 Schenectady        NY   38:37

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1     8 Brian DeBraccio      43 Scotia             NY   30:46

    2    13 Ed Menis             44 Schenectady        NY   32:01

    3    16 Stu Palczak          44 Amsterdam          NY   32:34

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1   103 Kirstan LeBlanc      46 Broadalbin         NY   41:35

    2   167 Beth Gelber          46 Saratoga Springs   NY   50:51

    3   177 Donna Panzl          45 Broadalbin         NY   51:40

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1    31 Jim Murray           49 Fultonville        NY   34:57

    2    38 Doug Landon          46 Amsterdam          NY   35:43

    3    55 Buck Harder          48 Broadalbin         NY   37:32

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1    75 Cathy Slininski      53 Albany             NY   39:22

    2   123 Laura Milak          53 Middleburgh        NY   43:34

    3   150 Joanne Conley        50 Queensbury         NY   46:50

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1    14 Rob Colborn          54 Niskayuna          NY   32:03

    2    20 Christopher Douglass 50 Gloversville       NY   33:23

    3    25 Cole Hickland        54 Ballston Spa       NY   33:40

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1   166 Sue Nealon           59 Troy               NY   50:49

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1    27 Paul Forbes          58 Colonie            NY   33:53

    2    64 Patrick Whelly       56 Tribes Hill        NY   38:32

    3    80 Gary Phillips        55 Gloversville       NY   39:58

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1   162 Ginny Mosher         62 Delanson           NY   49:53

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1    48 Terry Failing        62 Saint Johnsville   NY   36:49

    2    51 Tom Adams            64 Schenectady        NY   37:04

    3   104 Larry Fredericks     60 Charlotte          NC   41:35

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1   185 Sibyl Jacobson       66 Canaan             NY   52:26

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1   116 Matti Torniainen     67 Gloversville       NY   42:34

    2   140 Donald Rexford       67 Pattersonville     NY   45:55

    3   206 Ray Lee              67 Halfmoon           NY   58:00

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 75

                         MALE AGE GROUP:  70 - 75

    1   179 Charles Bishop       73 Rexford            NY   51:57

    2   201 Lenny Guere          74 Calif City         CA   56:30

                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99

                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

    1   145 Lawrence Fisher      76 Gloversville       NY   46:29

 

 

********  F A T H E R - D A U G H T E R  T E A M  R E S U L T S  ********

                                     

                       TOTAL AGE UNDER 71

                                     

   1.  TARULLO                      

            37:19   57:24 = 1:34:43

         Ken Tarullo, Carly Tarullo

   2.  FLANDER                      

            39:32   59:17 = 1:38:49

         Thomas Flander, Danielle Flander

   3.  RIVERA                       

            53:33   53:54 = 1:47:27

         Samantha Rivera, Abel Rivera, Sr

   4.  MEEHAN                        

            53:33   55:56 = 1:49:29

         James Meehan, Mackenzie Meehan

 

 

********  F A T H E R - D A U G H T E R  T E A M  R E S U L T S  ********

                                     

                    TOTAL AGE 71 OR GREATER

                                      

   1.  RIGHTMYER                    

            40:16   40:56 = 1:21:12

         Erin Rightmyer, Jack Rightmyer

   2.  WOJCIECHOWSKI                

            41:08   52:17 = 1:33:25

         Nicole Wojciechowski, Tom Wojciechowski

   3.  LEE/VANZUTPHEN               

            44:10   58:00 = 1:42:10

         Bridget VanZutphen, Ray Lee

   4.  GUERE                        

            50:45   56:30 = 1:47:15

         Nicole Guere, Lenny Guere

 

 

***********  F A T H E R - S O N   T E A M    R E S U L T S  **********

                                     

                          TOTAL AGE 70 AND UNDER

                                     

 

   1.  DICKEMAN                     

            29:51   50:00 = 1:19:51

         Samson Dickeman, Jr, Sam Dickeman, Sr

   2.  PACHECO                      

            36:48   43:04 = 1:19:52

         Orlando Pacheco, Sr, Orlando Pacheco, Jr

   3.  ALDI/MCCLELLAN               

            39:01   43:26 = 1:22:27

         Thomas McClellan, Mark Aldi

   4.  BOUSA                        

            40:08   52:01 = 1:32:09

         Charles Bousa, III, Chuck Bousa, Jr

 

 

***********  F A T H E R - S O N   T E A M    R E S U L T S  **********

                                     

                     TOTAL AGE 71 OR GREATER

                                     

   1.  TIFT/FROST-TIFT              

            26:51   39:35 = 1:06:26

         Joel Frost-Tift, Tom Tift

   2.  DUFRESNE                     

            37:26   38:16 = 1:15:42

         Tim Dufresne, Jr., Timothy Dufresne, Sr

   3.  TORNIAINEN                   

            35:14   42:34 = 1:17:48

         Matthew Torniainen, Matti Torniainen

   4.  CUNNINGHAM                   

            36:04   42:24 = 1:18:28

         Jim Cunningham, Jr, Jim Cunningham, Sr

   5.  LUEY                         

            42:15   44:39 = 1:26:54

         Dane Luey, Martin Luey